Parcice - nasza mała Ojczyzna
Jak ocalić to, co minione? Na to pytanie znalazł odpowiedź wielki człowiek mieszkaniec wsi Parcice, regionalista – p. Czesław Grzana. Aby historia majątku dworskiego nie została zapomniana, p. Czesław Grzana postanowił napisać książkę pt. „WSPOMNIENIA DZIEJÓW MAJĄTKU DWORSKIEGO W PARCICACH”. Jak bezcenna jest to publikacja, nie potrzeba zapewne nikogo przekonywać. Zważywszy, że jest to jedyna w chwili obecnej publikacja o parcickim majątku.
W Szkole Podstawowej w Parcicach w dniu 26 czerwca zostało zorganizowane, z inicjatywy Starosty Powiatu Wieruszowskiego – p. Andrzeja Szymanka spotkanie z autorem książki p. Czesławem Grzaną.
Współorganizatorami spotkania byli:
- Oddział PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA,
- Starostwo Powiatowe w Wieruszowie,
- PHU Import Export Józef Sut – Parcice,
- Czesław Grzana,
- Szkoła Podstawowa w Parcicach,
- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie.
Pan Czesław Grzana, w niezwykle ciekawy sposób, przybliżył zebranym minione czasy związane z historią wsi i majątku dworskiego. Wszyscy bez wyjątku uważnie słuchali wiedzy, jakiej na próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Spotkanie to jest kolejnym o tematyce regionalnej zorganizowanym przez Oddział PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA.
W ramach spotkania został rozegrany także I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Majątku Dworskim w Parcicach dla młodzieży gimnazjalnej. Komisja konkursowa w składzie: Henryka Szczepańska, Paweł Grzesiak, Jarosław Kubacki , Katarzyna Idzikowska, Marek Stojecki pierwsze miejsce przyznała drużynie Publicznego Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 Roku w Czastarach pod opieką p. Barbary Kmieć.
Wśród wielu aspektów spotkania organizatorzy szczególny nacisk położyli na:
- popularyzację wiedzy o miejscowości Parcice i gminie Czastary,
- rozbudzanie zainteresowań problematyką lokalną wśród dzieci i młodzieży.
- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją oraz Międzyszkolne spotkania młodych krajoznawców z terenu powiatu wieruszowskiego.
Dziękuję serdecznie p. dyrektor szkoły Henryce Szczepańskiej, p. Markowi Stojeckiemu i p. Józefowi Sutowi – obecnemu właścicielowi ruin i parku w Parcicach za pomoc i materialne wsparcie na zakup nagród i posiłku dla dzieci i młodzieży.
Wszyscy miejscowi inicjatorzy i sponsorzy spotkania dali wyraz tego, jak bardzo rodzima historia jest im bliska oraz jak znaczącą rolę ma dla nich ich mała ojczyzna!
Szczególne podziękowania kieruję w stronę p. Pawła Grzesiaka i p. Andrzeja Olbromskiego za pomóc w organizacji konkursu.
Spotkanie w Parcicach rozpoczyna cykl spotkań konkursowych o majątkach, dworach i Pałacach Ziemi Wieruszowskiej.
Wszystkie materiały związane z konkursem i sprawozdanie konkursowe zostały opublikowane na stronie internetowej organizatora: http://ziemia-wieruszowska.pl